Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Żywienie a zdrowie matki i dziecka

---

Właściwa dieta to istotny element utrzymania zdrowia i dobrej kondycji. Niestety, w tym zakresie obserwuje się niekorzystne zmiany społeczne. Coraz częściej żywność, którą spożywamy, dostarcza zbyt dużej ilości kalorii, a zbyt mało substancji odżywczych. Z tego powodu zwiększa się odsetek osób otyłych i niedożywionych.

Prawidłowe żywienie niemowląt

W przypadku niemowląt najlepszym sposobem żywienia jest karmienie piersią, czyli karmienie naturalne. Powinno być ono jedyną formą żywienia niemowlęcia do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia.

Czytaj więcej o karmieniu piersią.

Prawidłowe żywienie dzieci i dorosłych

Aby upowszechnić właściwe zasady żywienia starszych dzieci i dorosłych (w tym kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią), prowadzony jest projekt „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”, współfinansowany w ramach szwajcarsko-polskiego programu współpracy. Realizuje go Instytut Żywności i Żywienia.

Czytaj więcej o projekcie w serwisie Zachowaj Równowagę.

„Normy żywienia dla populacji polskiej” opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry