Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Szczepienia

---

Uwaga: Komunikat z 16 sierpnia 2016 r. w sprawie realizacji Programu Szczepień Ochronnych u dzieci do 2. roku życia, które mają wskazania do szczepienia szczepionką z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTaP)

Uwaga: Komunikat z 19 stycznia 2016 r. w sprawie zastąpienia w Programie Szczepień Ochronnych szczepionki OPV poliwalentnej (1,2,3 typ wirusa) przeciwko OSTREMU NAGMINNEMU PORAŻENIU DZIECIĘCEMU (POLIOMYELITIS) szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa)

Szczepienia ochronne to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza metoda chroniąca dziecko przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Są to zabiegi medyczne, które sztucznie, czynnie uodparniają organizm dziecka na określone choroby. Nowoczesne szczepionki są dobrze tolerowane, niepożądane efekty uboczne występują bardzo rzadko.

Szczepienia jako czynniki przeciwepidemiczne

Regularne stosowanie szczepień ochronnych na masową skalę wpływa na zahamowanie krążenia zarazków w przyrodzie, co ogranicza lub uniemożliwia szerzenie się zakażeń. Są to więc ważne czynniki przeciwepidemiczne. Dzięki obowiązkowym szczepieniom udało się zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby (np. krztusiec czy błonicę). Badania prowadzone nad szczepionkami i wprowadzanie do powszechnego stosowania nowych rodzajów szczepionek zmniejszają rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

Pamiętaj!

 • Niezaszczepione dziecko jest zdecydowanie bardziej narażone na choroby zakaźne izwiązane z nimi powikłania niż dziecko, które jest profilaktyczne szczepione.
 • Przed każdym szczepieniem lekarz musi zbadać dziecko, aby stwierdzić, czy jest zdrowe. Może zlecić wykonanie dodatkowych badań potwierdzających stan zdrowia dziecka lub skierować je na konsultację do specjalisty.
 • Lekarz może zdecydować o zmianie terminu szczepienia lub o niezaszczepieniu dziecka.
 • Lekarz decyduje o odstępach między kolejnymi szczepieniami.
 • Dzieci, które z jakichkolwiek przyczyn nie mogły być systematycznie szczepione w pierwszym roku życia, mają tzw. indywidualny kalendarz szczepień, tworzony przez ich lekarza.
 • Szczepienia przeważnie nie wywołują większych odczynów. Jednak czasami, drugiego lub trzeciego dnia po szczepieniu, u dziecka mogą wystąpić: podwyższona temperatura, obrzęk w okolicy podania szczepionki, niechęć do jedzenia lub wolniejszy stolec. Gdy objawy po szczepieniu będą niepokojące, należy natychmiast zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Pamiętaj!

 • Szczepienia ratują życie.
 • Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie (pomimo zmniejszenia zapadalności na groźne i powszechne niegdyś choroby).
 • Choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż prowadzą do zgonów.
 • Za pomocą szczepień można wyeliminować choroby.
 • Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
 • Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Czytaj więcej na temat szczepień w serwisie Zaszczep w sobie chęć szczepienia.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry