Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Karmienie piersią

---

Karmienie piersią to naturalny sposób zapewnienia niemowlętom składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Kobiecy pokarm ma unikalne właściwości – zawiera wszystko to, co jest potrzebne, aby dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia. Skład mleka kobiecego dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

Karmienie piersią jest naturalne, zdrowe, wygodne i ekologiczne. Nie tylko zapewnia optymalny rozwój dziecku, lecz także buduje i wzmacnia pozytywną więź między nim a matką.

Karmienie piersią a profilaktyka

Karmienie piersią odgrywa również ważną rolę w profilaktyce zdrowotnej, zapewniając dziecku ochronę immunologiczną. Zmniejsza ryzyko atopowego zapalenia skóry i zachorowania na astmę. Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na cukrzycę i mają większe szanse na zachowanie prawidłowej wagi ciała, także w późniejszych latach.

Zalecenia dotyczące karmienia piersią

Wyłączne karmienie piersią przez okres pierwszych 6 miesięcy życia dziecka jest najlepszym rozwiązaniem dla dziecka i celem, do którego należy dążyć, ale częściowe karmienie piersią, jak również krótszy czas karmienia piersią również są cenne. Żaden preparat zastępczy nie ma tak dobrego wpływu na rozwój dziecka, jak pokarm kobiecy, który jest najlepiej dopasowany do specyficznych potrzeb dziecka.

Po wprowadzaniu pokarmów uzupełniających Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci ESPGHAN zaleca kontynuację karmienia piersią tak długo, jak długo jest to pożądane przez matkę i dziecko. Takie postępowanie daje szanse na rozpoczęcie wprowadzania nowych pokarmów w żywieniu dziecka pod osłoną mleka matki.

Lekarze powinni szanować wybór kobiet, które rezygnują z karmienia piersią ze względów innych niż medyczne, informując je jednocześnie o ryzyku zdrowotnym związanym ze sztucznym karmieniem oraz upewniając się, że matki są świadome konsekwencji zdrowotnych i ekonomicznych takiego wyboru.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry