Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Wdech, wydech… czyli Płuca w dobrym nastroju

---

Przeciętnie oddychasz 12 razy na minutę. Wdech i wydech, wdech i wydech. Wdech i wydech. Nabierasz powietrze nosem lub przez usta, dalej biegnie ono gardłem, przez krtań do tchawicy. Tchawica natomiast rozdziela się na dwa oskrzela główne: lewe i prawe, a każde oskrzele dzieli się dalej na mniejsze oskrzela i oskrzeliki, aż wreszcie powietrze wpada do pęcherzyków płucnych. Tam następuje wymiana gazowa – tlen z powietrza wędruje do krwi, a z nią do każdej komórki Twojego ciała. Szkodliwy dwutlenek węgla pokona odwrotną drogę i z wydechem opuści Twoje ciało. Twoje dwa płuca: lewe i prawe stale dbają o to, żeby dostarczyć porcję TLENU, bez którego nie moglibyśmy żyć. Zauważ, że potrzebujemy TLENU, a nie dymu papierosowego, spalin czy zanieczyszczeń z fabrycznych kominów. O tym śpiewają dla nas przebojowe PŁUCA:

„Chcemy się pożalić, bo popalić dajesz tak

Krztusimy i dusimy się, oddychać nie ma jak

Wdychasz i wydychasz dym, a nas trafia szlag

W końcu będzie z tego rak…”

Niestety w Polsce palenie papierosów jest nadal ogromnym problemem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2009 roku papierosy paliło codziennie 33% mężczyzn i 18% kobiet. Warto zaznaczyć, że od kilkunastu lat obserwuje się pozytywne zjawisko zmniejszenia rozpowszechnienia palenia wśród mężczyzn (w 1996r. paliło aż 41% mężczyzn!) przy nieco mniejszym zmniejszeniu liczby palących kobiet (w 1996r. paliło 19,4% kobiet).

Palenie papierosów – o co tyle hałasu?

Palenie papierosów wybitnie zwiększa ryzyko rozwoju nie tylko raka płuc, ale także nowotworów złośliwych wargi, języka, gardła oraz krtani (aż 90% chorych z rakiem krtani to palacze papierosów!).

Wpływ palenia papierosów na rozwój nowotworów złośliwych, w tym także płuc, został już udowodniony w wielu badaniach. Niestety wciąż powtarzane są mity, które skutecznie hamują „zatwardziałych palaczy” przed ostatecznym rozprawieniem się z nałogiem: „na pewno po rzuceniu palenia przytyję”, „moja babcia paliła całe życie i nigdy nie zachorowała”, „na coś trzeba umrzeć”- te i jeszcze inne wytłumaczenia da się często słyszeć. Niestety fakty są przerażające: rak płuca stanowi w Polsce prawie 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe i jest jednocześnie największym „zabójcą” wśród nowotworów złośliwych! Towarzystwa naukowe podkreślają, że na obserwowane trendy w zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe największy wpływ ma palenie papierosów (czynniki rakotwórcze dymu tytoniowego). W 2012 więcej kobiet zmarło z powodu raka płuca niż piersi!

Dym papierosowy u wieloletnich „palaczy” nieodwracalnie uszkadza drogi oddechowe doprowadzając do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (w skrócie POCHP). Szacuje się, że w Polsce na POCHP cierpi ok. 10% populacji powyżej 30. roku życia. POCHP jest chorobą postępującą, która w konsekwencji doprowadza do ograniczenia jakości życia, gdyż chorym dokucza przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny oraz duszność. Najczęściej na początku duszność występuje tylko w trakcie wysiłków, a w miarę rozwoju choroby i dalszego niszczenia dróg oddechowych, także w czasie spoczynku.

Jeśli od dłuższego czasu doskwiera Ci suchy kaszel, łatwiej się męczysz, towarzyszy Ci duszność – zgłoś się do swojego lekarza, gdyż mogą to być objawy POCHP. Może warto rozważyć wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej oraz spirometrii, która pozwoli ocenić sprawność Twoich płuc.

Istnieje wiele leków, w tym także wziewnych, które skutecznie mogą zmniejszać objawy choroby, ale pamiętaj – TYLKO ZAPRZESTANIE PALENIA PAPIEROSÓW może wpłynąć na zahamowanie postępu choroby. Pamiętaj – BIERNE PALENIE też ma znaczenie co oznacza, że nawet przebywanie w „zadymionych” pomieszczeniach, nawet jeśli TY nie palisz, jest dla Ciebie szkodliwe!

Zrób wszystko, co w Twojej mocy, żeby Twoje przebojowe płuca mogły zaśpiewać:

„Chcemy Cię pochwalić, bo oddychać dajesz nam…”

Daj sobie prawo do czystego powietrza – zadbaj o to, by w Twoim otoczeniu nikt przy Tobie nie palił. Bądź też uważny na ludzi w Twoim otoczeniu – daj im prawo do czystego powietrza! Nigdy nie pal przy dzieciach. Nigdy nie pal w ciąży.


Wojciechowska U, Didkowska J, Zatoński W. Nowotwory złośliwe w Polsce w 2012 roku. Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Warszawa 2014.

Wojtyniak B i wsp. Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2012

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry