Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Niedobory krwi

---

Dawca jednorazowo może oddać tylko 450 ml krwi pełnej. A przy skomplikowanych operacjach zużywa się czasami nawet kilka litrów krwi. Dawca poza krwią pełną może oddać także pojedyncze składniki krwi (np. krwinki płytkowe, krwinki czerwone i osocze).

Przyczyny

Niedobory krwi i jej składników występują okresowo przez cały rok. Najdłużej utrzymują się w wakacje i dotyczą całej Polski. Jest wtedy więcej wypadków (m.in. komunikacyjnych), a krwiodawcy przebywają na urlopach. W tym czasie nie można także organizować akcji poboru krwi w szkołach i na uczelniach wyższych. W związku z tym trudno utrzymać stabilną sytuację w krwiodawstwie.

Zapotrzebowanie na krew występuje przez cały rok. Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa zawsze zabezpieczają przypadki nagłe. Niemniej jednak często muszą ograniczać wydawanie krwi do planowanych zabiegów operacyjnych i w części przypadków, które nie wymagają natychmiastowego przetoczenia.

Kolejną przyczyną niedoborów krwi jest nierównomierny rozkład procentowy poszczególnych grup krwi w populacji. Np. grupę krwi A Rh + (plus) ma ok. 33% społeczeństwa w Polsce, a grupę AB Rh – (minus) – jedynie ok. 1%.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry