Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Szczepienia

---

Najskuteczniejszymi sposobami zapobiegania grypie i jej ewentualnym powikłaniom są szczepionki przeciwko grypie. Szczepienie powinno być powtarzane co sezon epidemiczny, ponieważ wirusy grypy podlegają bardzo częstym zmianom genetycznym. Zmienność wirusa grypy powoduje, że skład szczepionki na każdy kolejny sezon epidemiczny musi być weryfikowany i uaktualniany. Ponadto poziom przeciwciał, jakie powstają w wyniku szczepienia, spada wraz z upływem czasu, więc może nie być wystarczająco wysoki, aby zabezpieczyć przed zachorowaniem w kolejnym sezonie epidemicznym.

Kwalifikację osoby do szczepienia przeprowadza lekarz, który wystawia receptę na szczepionkę. Szczepienie może być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę.

Każdy, kto chce uniknąć zachorowania na grypę, i grupy określone w Komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień na rok 2015, czyli:

  • zdrowe dzieci (już od 6 miesiąca życia do 18 roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku od 6 do 60 miesiąca życia),
  • osoby w podeszłym wieku (powyżej 55 lat),
  • chorzy na astmę i inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego,
  • osoby z chorobami układu krążenia i nerek, o obniżonej odporności (np. po przeszczepach, zakażeni HIV) i chorzy na nowotwory układu krwiotwórczego,
  • osoby chore na cukrzycę,
  • kobiety w ciąży lub planujące ciążę.

powinni się zaszczepić. Ponadto zaszczepić się powinny osoby, które mogą przenosić grypę na osoby z grup wysokiego ryzyka oraz osoby zdrowe mogące stanowić źródło zakażenia dla tych osób (m.in. pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy szkół, handlu, transportu oraz inne osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi).

Zwłaszcza osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny się zaszczepić jeszcze przed sezonem zachorowań na grypę – ale zalecane są także szczepienia między listopadem a marcem.

Program szczepień ochronnych na 2015 r. jest dostępny w Komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 października 2014 r.

Pamiętaj, wszystkie szczepionki przeciwko grypie zarejestrowane w Polsce są równoważne immunologicznie – od nas zależy, którą wybierzemy (np. dostępną w naszej aptece). Należy wiedzieć, że wirus zawarty w tych szczepionkach nie rozmnoży się w organizmie i nie wywoła choroby, lecz wytworzy przeciwciała ochronne (szczepionki inaktywowane). Najważniejsze przy zakupie szczepionki jest to, aby sprawdzić, czy jest ona ważna w aktualnym sezonie epidemicznym.

W Polsce od wielu sezonów epidemicznych w wielu województwach samorządy lokalne przeznaczają pewną kwotę na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie osobom po 50 – 65 roku życia, którzy niejednokrotnie są w grupie wysokiego ryzyka. Przedział wiekowy w jakim są oferowane darmowe szczepienia przeciwko grypie zależy jedynie od decyzji Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta i różni się w zależności od województwa.

Nie wszystkie osoby mogą być szczepione przeciwko grypie. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • ostre choroby gorączkowe;
  • udokumentowane uczulenie na białko jaja kurzego (każdy gabinet musi posiadać zestaw antywstrząsowy);
  • uczulenie na śladowe ilości antybiotyku zawarte w szczepionce (split- neomycyna, subunit-gentamycyna);
  • zespół Guillaina-Barrégo, stwierdzony w okresie 6 tygodni od poprzedniego szczepienia przeciwko grypie.

Na podstawie licznych badań ocenia się, że efektywność obecnie inaktywowanych szczepionek przeciw grypie w redukowaniu chorobowości i śmiertelności w grupach podwyższonego ryzyka sięga od 50% do 70%, a skuteczność szczepionek przeciwko grypie określa się na 70% – 90% (w przypadku ludzi zdrowych poniżej 65 roku życia).

Czytaj więcej na temat grypy w serwisie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Czytaj więcej na temat szczepień w serwisie Szczepienia Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowy Zakład Higieny.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry