Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Objawy i przebieg choroby

---

Najczęściej grypa rozpoczyna się nagle, występuje wysoka gorączka, kaszel, ból głowy i uczucie ogólnego rozbicia. Choroba rozwija się w ciągu 18 – 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu i trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni.

Typowe objawy przeziębienia to: katar, kichanie, łzawienie oczu i podrażnione gardło. Dorosły zakażony wirusem grypy może zakażać innych przez 3 – 5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko – ponad 10 dni. Osoby z ciężkimi niedoborami odporności mogą zakażać innych przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. W czasie krążenia wirusa grypy, krąży jednocześnie około 200 typów wirusów oddechowych. Najczęściej przeziębienie jest wywoływane przez tzw. rihowirusy, które mnożą się w nosie i atakują drogi oddechowe. Zazwyczaj powodują one stany podgorączkowe, rzadko gorączkę, bóle głowy, katar, kichanie, kaszel, ból gardła oraz oczu.

Grypa to nagłe wystąpienie choroby, której towarzyszą:

  • wysoka gorączka (nawet powyżej 38˚C),
  • złe samopoczucie;
  • ból głowy;
  • ból mięśni

wraz z co najmniej jednym z następujących objawów ze strony układu oddechowego: kaszel, ból gardła, duszność itp.

Przy zakażeniu grypie wielokrotnie dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, które – zarówno u niemowląt, jak i małych dzieci – mogą powodować zapalenie oskrzelików, a u osób dorosłych – zapalenie płuc oraz wielonarządowe powikłania pogrypowe.

Jedyne leki antygrypowe nowej generacji w Polsce to zanamiwir i oseltamiwir, które są wydawane na receptę. Ich skuteczność jest uzależniona od szybkości podania – najlepiej podać je w ciągu 36 – 48 godzin od wystąpienia objawów choroby. Aby je zastosować, należy laboratoryjnie potwierdzić, że przyczyną choroby jest zakażenie grypą. W Polsce badania te są wykonywane przez Krajowy Ośrodek ds. Grypy w NIZP-PZH w Warszawie lub w jednej z szesnastu wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Ważne! Leki bez recepty nie chronią przed grypą ani przed jej powikłaniami, leczą jedynie objawy.

Czytaj więcej na temat grypy w serwisie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Czytaj więcej na temat szczepień w serwisie Szczepienia Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowy Zakład Higieny.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry