Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

20.11.2014

Rusza kampania edukacyjna „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka”

---

20 listopada 2014 r. Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło ogólnopolską kampanię edukacyjną pt. „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka”.

Jeden test dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i dla swojego dziecka.Kampania jest skierowana do kobiet w wieku rozrodczym i lekarzy ginekologów. Autorzy przedsięwzięcia chcą, aby przekaz trafił szczególnie do pacjentek, które uważają, że ryzyko zakażenia wirusem HIV ich nie dotyczy oraz do ginekologów, którzy niechętnie kierują pacjentki na badania w kierunku HIV. Kampania przypomina, że lekarz ma obowiązek zaproponować ciężarnej pacjentce badanie na obecność wirusa HIV. Powinno ono zostać wykonane dwukrotnie – przed 10 tygodniem ciąży oraz między 33 a 37 tygodniem.

Główne cele kampanii to zmniejszenie liczby zakażeń wirusem HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat wykonywania testów w kierunku HIV. Wielu ludzi niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno – nawet w fazie AIDS. W naszym kraju rodzą się również dzieci zakażone tym groźnym wirusem. Można temu zapobiec – wystarczy, żeby przyszła mama w czasie ciąży wykonała test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby jego wynik okazał się pozytywny. Dzięki wykonaniu tego badania kobiety ratują nie tylko swoje życie, lecz także dają szansę na zdrowe życie swoim dzieciom.

Test na HIV powinni wykonać zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (adresy punktów można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl).

Kampania została objęta patronatem honorowym przez: ministra zdrowia, głównego inspektora sanitarnego, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii. Jednym z partnerów kampanii jest Fundacja Rodzić po Ludzku.


Od początku epidemii do września 2014 r. rozpoznano w Polsce 18 204 zakażenia wirusem HIV, 3 163 osoby zachorowały na AIDS, 1 283 chorych zmarło. Według stanu na 31 października 2014 r. leczeniem ARV było objętych 7 776 pacjentów, w tym 110 dzieci. Szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zarażać innych. Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS „osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń”.

Czytaj więcej na temat zakażenia wirusem HIV w zakładce HIV i AIDS.

Czytaj więcej na temat zakażenia wirusem HIV w serwisie Krajowego Centrum ds. AIDS.

Czytaj więcej o „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka” w serwisie poświęconym kampanii.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry