Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

09.07.2015

Minister zdrowia z wizytą w Zabrzu

---

Minister zdrowia Marian Zembala wraz z ministrem administracji i cyfryzacji Andrzejem Halickim, prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeuszem Jędrzejczykiem oraz wojewodami odwiedzili Zabrze. Jest to kolejna z cyklu wizyt zatytułowanego „Polaków zdrowia portret własny 2015″.

W spotkaniu i dyskusji wzięli udział m.in. przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Centrum Chorób Serca, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Ministerstwa Zdrowia, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz Zespołu ds. Promocji Zdrowia.

Podczas spotkania uczestnicy poruszali kwestie dotyczące:

  • poprawy dostępności chorego w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) do leczenia specjalistycznego;
  • telekonsultacji, czyli nowej formy współpracy lekarza POZ ze specjalistą i ośrodkiem referencyjnym;
  • nowoczesnego pielęgniarstwa w Polsce;
  • poprawy bezpieczeństwa chorych i jakości leczenia poprzez wprowadzenie od 1 września 2015 r. okołooperacyjnej i okołozabiegowej karty bezpieczeństwa chorego.

Minister zdrowia, podsumowując spotkanie, podkreślił, że cotygodniowe wizyty mają na celu przede wszystkim identyfikację rzeczywistych problemów pacjentów i środowisk medycznych oraz poszukiwanie najlepszych rozwiązań.

Podczas dzisiejszego spotkania odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministrów, wojewody śląskiego oraz prezydent Zabrza. Minister Marian Zembala poinformował, że współpraca kilku resortów dała wymierne korzyści w postaci wykorzystywania rozwiązań teleinformatycznych w ochronie zdrowia. Dzięki telemedycynie można „dotrzeć do specjalisty, nawet, jeżeli jest się daleko od ośrodka referencyjnego”. Wzmacnia ona również pozycję lekarza rodzinnego, który w ten sposób może konsultować się ze specjalistami na odległość.

Tzw. model zabrzański był realizowany przez 1,5 roku w Zabrzu w formie pilotażu. Minister zdrowia zapewnił, że jest to rozwiązanie skuteczne, bezpieczne, dostępne i tanie. Od września programy pilotażowe będą mogły być wdrażane w każdym województwie.

Minister Marian Zembala podkreślił, że prace nad upowszechnieniem telemedycyny w Polsce to wspólna inicjatywa m.in. resortów zdrowia, administracji i cyfryzacji oraz lekarzy rodzinnych.

Wszystkie prezentacje przedstawione przez uczestników są dostępne poniżej.

Harmonogram spotkania jest dostępny w artykule „Polaków zdrowia portret własny 2015 r.” – druga wizyta ministra Mariana Zembali.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry