Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

04.01.2018

Monitorujemy sytuację w służbie zdrowia i realizujemy postulaty rezydentów

---

Minister Konstanty Radziwiłł w trakcie wczorajszego wystąpienia podczas sejmowej Komisji Zdrowia przedstawił aktualną sytuację związaną z wypowiadaniem klauzul opt-out oraz przekazał informacje na temat sposobów rozwiązywania problemów służby zdrowia, które zgłaszają protestujący.

 

Ilu lekarzy wypowiedziało klauzule opt-out

Aktualnie klauzule opt-out wypowiedziało 3546 lekarzy (w tym 1889 rezydentów) wobec 88 tysięcy lekarzy pracujących w szpitalach (w tym 16 tys. rezydentów). Stanowi to około 4% lekarzy (i ponad 11% rezydentów).

 

Monitorujemy sytuację i rozwiązujemy problemy

Od początku trwania akcji wypowiadania opt-outów monitorujemy skalę zjawiska poprzez zbieranie zanonimizowanych informacji na ten temat. Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia monitorują sytuację w szpitalach i składają raporty na temat udzielania świadczeń przez poszczególne podmioty.

Do tej pory problemy dotyczą kilku podmiotów w skali całego kraju.

W dwóch szpitalach w Polsce udało się już zażegnać problemy związane z wypowiadaniem przez lekarzy rezydentów klauzul opt-out. Zgodnie z oświadczeniem dyrektora Klinicznego Szpitala nr 1 w Rzeszowie, poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie działała bez problemów z obsadą dyżurów. Także 1 stycznia w Rzeszowie były udzielane świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, realizowane przez trzy inne szpitale na terenie miasta. Do porozumienia lekarzy z dyrekcją szpitala doszło także w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej, gdzie przez kilka dni ograniczono działalność izby przyjęć.

Współpracujemy z oddziałami wojewódzkimi NFZ, które nie posiadają informacji o innych zagrożeniach w ciągłości udzielania świadczeń.

 

Realizujemy postulaty rezydentów

Realizujemy postulaty środowisk medycznych, w tym środowiska lekarzy rezydentów.

 

6% PKB

W ostatnich dniach grudnia weszła w życie ustawa, działająca od 1 stycznia 2018, zwiększająca nakłady na ochronę zdrowia do 6% PKB.

To rewolucyjna zmiana, która kieruje olbrzymi strumień pieniędzy do polskiej służby zdrowia – ponad 540 miliardów w ciągu 10 lat. Pierwszymi i najważniejszymi beneficjentami tej ustawy są pacjenci, ale te środki to także gwarancja godnych zarobków pracowników medycznych. To realizacja przez rząd Prawa i Sprawiedliwości postulatu związkowców lekarskich, o którym środowisko mówiło już w 2006 roku.

Progi założone w ustawie mają charakter minimalny, poniżej którego nie można zejść. Nie przeszkadza to w tym, żeby nakłady rosły szybciej, tak jak miało to miejsce w niedawno minionym roku 2017. Dzięki dobrej polityce gospodarczej rządu i decyzjom premiera Mateusza Morawieckiego do polskiej służby zdrowia wpłynęło o 6 miliardów złotych więcej niż zakładano na początku zeszłego roku. Zdrowie jest priorytetem naszego rządu, co zostało jasno wskazane w expose Prezesa Rady Ministrów.

 

Zwiększenie wynagrodzeń w służbie zdrowia

Drugim elementem postulowanym przez lekarzy rezydentów jest zwiększanie ich wynagrodzeń. W lipcu 2017 r. ta grupa zawodowa otrzymała pierwsze od 8 lat podwyżki, które wyniosły od 400 do prawie 1600 złotych miesięcznie.

Kolejny wzrost wynagrodzenia następuje od 1 stycznia 2018 roku – pensje rezydentów podniosły się o minimum 500 złotych, aż do ponad 1700 złotych miesięcznie w stosunku do początków rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejne podwyżki są planowane na 1 stycznia 2019, 2020 i 2021 roku.

Systemowo zwiększane są wynagrodzenia lekarzy rezydentów, a także wynagrodzenia innych pracowników medycznych. Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach zasadniczych w służbie zdrowia gwarantuje dodatkowe ponad 16 miliardów złotych w kieszeniach pracowników medycznych w ciągu 3,5 roku. Cały czas mowa o podnoszeniu pensji zasadniczych, wraz z którymi rosną także pochodne składniki wynagrodzenia.

 

Dialog trwa

Minister Zdrowia pozostaje w dialogu z lekarzami ze związku zawodowego lekarzy. Ostatnie spotkanie odbyło się przed świętami – 21 grudnia. Wcześniej ta grupa nie chciała wejść do zespołu systemowego, który zakończył prace i przygotował raport przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Współpraca ma miejsce natomiast w zespole ds. usług publicznych działającym przy Radzie Dialogu Społecznego, gdzie w ostatnich dwóch miesiącach spotkania z lekarzami odbywały się kilkakrotnie.

Postulaty lekarzy rezydentów, związkowców Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, są zbieżne z programem Prawa i Sprawiedliwości – programem naprawy polskiej służby zdrowia, która od wielu lat miała się źle i co gorsza, nie miała przed sobą żadnych dobrych perspektyw. Obecne działania rządu zdecydowanie zmieniają tę sytuację.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry