Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

18.09.2015

Minister Zembala w Bydgoszczy

---

18 września odbyła się dwunasta debata z cyklu „Polaków zdrowia portret własny 2015″, tym razem minister zdrowia odwiedził województwo kujawsko-pomorskie. Dyskusja skupiała się na zagadnieniach związanych z opieką onkologiczną – omówiono jego dotychczasowe funkcjonowanie oraz planowane zmiany. Eksperci rozmawiali także o psychiatrii i zdrowiu publicznym. Minister, rozpoczynając debatę, powiedział, że podczas tego spotkania „onkologia będzie mocno widoczna, będzie stanowić pewien element podsumowania, nie tylko stanowiska ekspertów, lecz także naszego wysiłku i naszych możliwych rozwiązań”.

Podczas dyskusji na temat zmian w zasadach działania pakietu onkologicznego wiceminister Piotr Warczyński zaznaczył, że zmodyfikowane zostaną rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, nie będą to natomiast zmiany ustawowe. Kontynuując, podkreślił, że „pakiet onkologiczny bez wątpienia w pewnych obszarach odniósł sukces, w pewnych obszarach wymaga modyfikacji. Jeśli uświadomimy sobie że pakiet onkologiczny został stworzony przede wszystkim dla pacjentów, dla chorych na choroby nowotworowe – w tym obszarze sukces został odniesiony – naznaczono okres rozpoczęcia terapii od podejrzenia choroby nowotworowej, czyli od momentu wystawienia karty diagnostyki i Leczenia onkologicznego – 9 tygodni, docelowo 8, a ostatecznie 7 tygodni, czyli to jest tzw. złoty standard oczekiwania w przypadku starych krajów Unii Europejskiej – do tego dążymy.”

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk zaznaczył, że obecnie w wydawanie kart DiLO jest zaangażowanych prawie 6 tys. podmiotów leczniczych, a dr Paweł Pawłowicz, przewodniczący Zespołu ekspertów ds. oceny „pakietu onkologicznego”, podziękował ministrowi za zawierzenie profesjonalistom i powołanie grupy praktyków. Zaznaczył także, że „zmiana została wprowadzona z marszu, niektórzy dopominali się pilotażu, częściowego odłożenia, ale dobrze że została ona wprowadzona z marszu, ponieważ wykazała jedną wspaniałą rzecz – mamy naprawdę dobrze zorganizowaną ochronę zdrowia (…). To są dobrze zorganizowane szpitale, dobrze zorganizowani świadczeniodawcy, którzy podjęli to wyzwanie. I nawet jeśli okazało się po pół roku, że znaleźliśmy wiele rzeczy, które chcielibyśmy poprawić, to nie znaczy że założenia na początku były złe.”

Podczas debaty poruszano także kwestie związane z nową perspektywą finansową. Omówiono wyzwania i szanse dla wzmocnienia ochrony zdrowia w latach 2014 – 2020 oraz kształt profilaktyki i promocji zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim.

Harmonogram spotkania jest dostępny w artykule „Polaków Zdrowia Portret Własny 2015″ – dwunasta wizyta ministra Mariana Zembali

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry