Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

21.10.2014

Minister zdrowia przyznał odznaczenia zasłużonym dawcom przeszczepów

---

Dzisiaj, 21 października w Ministerstwie Zdrowia odbyła się druga część uroczystości wręczenia odznak „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Minister zdrowia przyznaje je dawcom narządów oraz osobom, które dwukrotnie oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki.

„Państwa obecność w resorcie, to chwile, które są dla nas szczególnie ważne. Podarowaliście siebie innym – chciałbym Wam za to serdecznie podziękować i życzyć zdrowia Wam, Waszym bliskim i wszystkim tym, którym pomogliście” – powiedział minister Bartosz Arłukowicz, witając dawców. – „Jesteście dowodem na to, że medycyna może się rozwijać w szybkim tempie. Jednak wiąże się to z poświęceniem, na które się zdecydowaliście. Za to również bardzo Wam dziękuję” – dodał. Podkreślił, że transplantologia w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, ale bez dawców pomoc osobom, które potrzebują przeszczepu, byłaby niemożliwa. Dlatego zaapelował do uczestników spotkania o szerzenie idei transplantacji, aby dzięki ich doświadczeniom jak najwięcej osób zrozumiało, jak ważne jest dawstwo.

Honorowym gościem drugiej części uroczystości był Pan Artur Mach, który jest dawcą rodzinnym. Pan Artur oddał fragment wątroby swojemu synowi – Kubusiowi.

Uroczystość nadania odznaczeń jest ważnym elementem działań na rzecz rozwoju polskiej transplantologii, prowadzonych obecnie w ramach programu wieloletniego na lata 2011 – 2020 pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. W tym roku odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu” zostały rozdane po raz piąty. W latach 2009 – 2014 uhonorowano nimi 482 osoby.

Rozwój medycyny spowodował, że transplantologia już od wielu lat jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. W Polsce działa 116 ośrodków przeszczepiających komórki, tkanki i narządy – w tym 38 ośrodków przeszczepiających nerki. Według danych Poltransplantu w Polsce w 2013 r. dokonano 1612 przeszczepień, a do końca września 2014 r. – 1211.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry