Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

29.12.2015

Minister Konstanty Radziwiłł o dostępności i bezpieczeństwie leków dla osób po przeszczepach

---

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Konstanty Radziwiłł zapewnił pacjentów, że nadal będą mieli dostęp do refundowanych leków immunosupresyjnych. Uspokoił, że pacjenci po przeszczepach „nie tylko mogą czuć się bezpieczni, bo leki będą, ale również mogą się czuć bezpieczni, bo będą to leki tanie”. Powtarzał, że w tej kwestii nic się nie zmieni.

W odniesieniu do dzisiejszej wypowiedzi posła Bartosza Arłukowicza przytoczył słowa byłego ministra zdrowia z grudnia 2011 r. Arłukowicz zapewniał wówczas o skuteczności i bezpieczeństwie zamienników leków immunosupresyjnych, które miały wejść na listę refundacyjną od stycznia 2012 r.

Bezpieczne odpowiedniki leków immunosupresyjnych

O szczegółach dotyczących bezpieczeństwa stosowania odpowiedników leków immunosupresyjnych (potwierdzonego badaniami naukowymi) mówił wiceminister Krzysztof Łanda. W wykazie leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2016 r., znalazły się dwa generyki: jeden zawierający substancję czynną walgancyklowir, drugi – takrolimus. Wiceminister zapewnił, że pacjenci będą mogli kupić te leki w aptekach od 1 stycznia.

Czytaj więcej o dostępności dostępności tanich leków immunosupresyjnych w komunikacie z 28 grudnia.

Wiceminister poruszył także kwestie dostępności tanich leków immunosupresyjnych dla dzieci. Wyjaśnił, że na liście leków refundowanych znajdują się dwa leki z tą samą substancją czynną, które są zarejestrowane we wskazaniach pediatrycznych. Poinformował, że ich cena nieznacznie wzrośnie. Zapewnił jednak, że Ministerstwo będzie pracowało nad obniżeniem tych cen podczas pracy przy kolejnym wykazie leków refundowanych.

Lekarze rodzinni przedłużyli umowy z NFZ

Minister Konstanty Radziwiłł potwierdził informacje o sukcesie negocjacji z lekarzami rodzinnymi. Lekarze przedłużyli umowy z NFZ przed końcem roku, dzięki czemu pacjenci mogą czuć się bezpieczni.

W tym roku rozmowy przebiegły spokojnie. Strony wypracowały wspólne warunki dalszej współpracy – m.in.liczba badań dodatkowych, jakie zleca lekarz rodzinny, nie może być do końca miernikiem jakości jego pracy. Minister zaznaczył: „to nie jest tak, że lekarz, który zleca więcej badań, jest lepszym lekarzem”. Zapowiedział także dalsze prace nad ulepszaniem systemu, m.in. redukcję obciążeń biurokratycznych.

Minister podkreślił również, że w resorcie rozpoczynają się prace nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej, która ureguluje funkcjonowanie POZ. Nowe rozwiązania zostaną przedstawione w ciągu kilku miesięcy.

Wiceminister Łanda, minister Radziwił i profesor na konferencji prasowej.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry