Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

31.08.2015

Dziewiąta debata z cyklu „Polaków zdrowia portret własny 2015”

---

28 sierpnia spotkanie z cyklu „Polaków zdrowia portret własny” odbyło się w Lublinie. Prelegenci poruszali tematy związane m.in. z telemedycyną i inwestycjami w ochronie zdrowia. Podczas rozmówi i tym razem zostały poruszone kwestie geriatrii i profilaktyki zdrowotnej.

W trakcie debaty przedstawiono projekt Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie dotyczący wdrożenia telekonsultacji na terenach wiejskich. Zainteresowani lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą mieli możliwość konsultowania trudnych przypadków pacjentów ze specjalistami m.in. w dziedzinie kardiologii i geriatrii – wykorzystując nowe technologie komunikacyjne.

Ważną częścią spotkania była dyskusja dotycząca zmniejszającej się liczby chirurgów w Polsce. Zauważono, że młodzi ludzie uznają chirurgię neurochirurgię i kardiochirurgię za mało atrakcyjną. Minister zdrowia zapowiedział kompleksowe działania resortu, które będą zmierzały do poprawy tej sytuacji. „Wprowadzimy chirurgię ogólną jako specjalność deficytową” – zapowiedział minister Marian Zembala. Dzięki temu m.in. zwiększy się liczba miejsc rezydenckich i wzrosną wynagrodzenia dla rezydentów. Minister podkreślał również, że należy wprowadzić nowoczesne metody szkolenia chirurgów w centrach symulacji medycyny zabiegowej. To uczyni chirurgię atrakcyjniejszą dla studentów medycyny i młodych lekarzy.

Harmonogram spotkania jest dostępny w artykule „Polaków zdrowia portret własny 2015 r.” – dziewiąta wizyta ministra Mariana Zembali

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry