Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

24.09.2015

113 osób uhonorowanych odznakami Zasłużonego Dawcy Przeszczepu

---

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się dziś druga część uroczystości wręczenia odznak „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”. Minister zdrowia Marian Zembala uhonorował w ten sposób osoby, które zdecydowały się oddać do przeszczepienia swoje narządy, komórki lub tkanki. Odznaki wręczyła w jego imieniu wiceminister Anna Łukasik, która podziękowała Dawcom i złożyła im serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności.

Odznaki „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” są wręczane od 2010 r. Uroczystość uhonorowania Dawców to ważny element działań na rzecz rozwoju polskiej transplantologii, prowadzonych obecnie w ramach programu wieloletniego na lata 2011 – 2020 pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. W tym roku, w trakcie obydwu uroczystości, minister uhonorował 113 osób. Najmłodszy dawca miał 20 lat, a najstarszy – 73.

Specjalnymi gośćmi spotkania byli pacjenci i lekarze, którzy brali udział w pierwszym w Polsce łańcuchowym przeszczepie nerek. Głos zabrał także konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej prof. Lech Cierpka: „To największy dar, jaki jeden człowiek może dać drugiemu człowiekowi – ofiarowanie cząstki siebie (…). To dziedzina medycyny, która nie ma alternatywy”. Podkreślił, że transplantologia w Polsce rozwija się bardzo szybko. Wyraził również ogromną radość, że tak wielu ludzi decyduje się na tę formę pomocy innym.

W tym roku do 31 sierpnia w Polsce odbyło się ponad 1000 operacji przeszczepienia narządów. Przeszczepy od dawców żywych można wykonać w przypadku wątroby, nerki, szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek. Od początku roku odbyły się łącznie 44 przeszczepienia nerki od żywych dawców (6% wszystkich przeszczepień nerki) i 13 przeszczepień fragmentów wątroby od żywych dawców (6% wszystkich przeszczepień wątroby).

Rozwój medycyny spowodował, że transplantologia jest od wielu lat bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Jednak mimo coraz większej liczby zabiegów i rozwoju medycyny transplantacyjnej, krajowa lista oczekujących na przeszczepienie nadal jest długa – pod koniec sierpnia na przeszczep czekało 1515 osób (894 z nich oczekuje na przeszczep nerki).

Potrzebne są więc stałe działania, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa dotyczącą dawstwa narządów i przeszczepień rodzinnych. Jedną z takich inicjatyw będzie ogólnopolska kampania mająca na celu upowszechnienie wiedzy na temat transplantologii, która ruszy w październiku. Kampania będzie finansowana z budżetu „Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry